na srácok, most kicsit úgy érzem magam, mintha húsvétkor tennék fel karácsonyi recepteket. de mivel talán annyira nem vagyok elcsúszva, csak kicsit érzem így magam, hangsúlyozom. még augusztus végén, amikor igen jó áron volt az idei szabadföldi paradicsom, akkor főztem belőle ketchupot. igaz, hogy megfelelően nagyobb edény híján több órán át főtt, de nagyon finom lett, megérte. a fűszerektől kicsit pikánsabb, az alma inkább a zselésítő jelleget erősíti, a végén nem érezni az almás ízt. remélem, még lesz, aki ihletet kap, hátha érik még paradicsom valakinél. egyébként főzés közben és ízesítés előtt (só + bors + cukor + ecet) nem ér kóstolgatni, mert akkor még almás lecsó íze van. brr.
fűszeres-almás ketchup
kb 3-3,5 literhez
3000 g paradicsom
1000 g zöldpaprika (akár csípős, bogyiszlói, kápia vegyesen)
kb 1000 g vöröshagyma
kb 1000 g alma (kevésbé savas, mondjuk valamilyen rétesalma vagy nyári alma)
25 szem feketebors
20 szem szegfűszeg
20 szem szegfűbors
2 darab fahéjrúd, kb öt centisek
3 evőkanál pirospaprika
3 teáskanál só
körülbelül 100 ml 10%-os ételecet, ízlés szerint lehet több is
körülbelül 300 g cukor
a kész ketchupok tetejére nátrium-benzoát
a zöldségeket megtisztítjuk: a paradicsomok szárát kivágjuk, a paprikákat leszárazzuk (a magházat belefőzzük a ketchup-ba), a hagymát lehéjazzuk. az almákat negyedekbe vágjuk, a magházakat eltávolítjuk.
a zöldségeket és az almát egy nagy lábosba tesszük, megsózzuk, hogy hamar levet engedjen, így biztosan nem ég le. beleszórjuk a fűszereket is. kis lángon kezdjük főzni, majd amikor már jó sok leve van, kicsit fokozzuk a tüzet alatta és gyakran kevergetjük. hozzáadjuk a pirospaprikát is. addig főzzük, amíg minden hozzávaló annyira puha lesz, hogy fakanállal szét lehessen zúzni (gondolok itt a hagymára és az almára főleg). ezután kis adagokban leturmixoljuk (én botmixert használtam), majd szitán alaposan áttörjük úgy, hogy a szitában csak száraz zöldségmaradványok maradjanak. érdemes kisebb adagokban csinálni.
a leturmixolt-áttört ketchupot visszatöltjük a tisztára mosott edénybe, felforraljuk. hozzáadjuk a cukrot és az ecetet, esetleg még kevés sót, majd még legalább 10-15 percig főzzük, hogy sűrűsödjön kicsit (az alma pektintartalma úgyis segít ebben). én bő fél óráig főztem, mert sűrűbb ketchupot akartam. ezután még forrón üvegekbe töltjük, a tetejére mindegyik adag kapott egy késhegynyi nátrium-benzoátot, majd szorosan lezárjuk és száraz dunsztban (egy lavórt kibélelünk törölközőkkel és közéjük állítjuk az üvegeket) hagyjuk kihűlni.
én csak a tetejére tettem tartósítószert, az eredeti recept bele is főzne egy kicsit. aki hosszútávon tervez vagy esetleg sokkal több mennyiséggel dolgozik, annak érdemes valami szuper tartósító technikát kitalálnia.
az eredeti recept a magyar konyha 1996/4 számában található
2010. szeptember 23., csütörtök
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
6 megjegyzés:
Itt még javában érik a paradicsom, úgyhogy ki fogom próbálni. :)
Tyűha, összefutott a nyál a számban. Nálunk is van még paradicsom, jó helyre teszem ezt a receptet, hogy meglegyen.
Nagyon jól sikerült a kép is.
dejó! akkor még megérte felraknom! :)
ami, köszönöm:)
mindenképpen megérte:))idén még nem jutottam kechup gyártásig, de még nem adtam fel:))))ha eljutok odáig akkor jövök a receptért!
Egészen hasonlóan csinálom én is, kivéve, hogy ha sikerül venni vagy szerezni, akkor birsalmával az alma helyett. Finom!
Az idei adagra még nem volt időm, csak remélem, hogy jövő héten még tudok venni jó paradicsomot (a birs már megvan) :)
Starfokker! Tartósításról csak annyit, hogy én lekvárt fözök be, idén elég sokfélét. Én mindig zselésítö cukrot használok, abban nincs tartósítószer (csak pektin meg citromsav), de még soha nem romlott meg lekvárom. Az üvegekbe töltés után fejreállítom pár percre, majd hagyon kihülni. Dunsztolni nem szoktam. De hallottam már olyan módszerröl is, hogy az üveg tetejére a két celofán közé tesznek tartósítószert.
Megjegyzés küldése